Przejdź do treści

Jakie są formy opodatkowania sklepów internetowych w Holandii ?

 • przez

Opodatkowanie sklepów internetowych w Holandii zależy od kilku czynników, takich jak forma prawna firmy, przychody, rodzaj działalności i inne. Poniżej przedstawiam podstawowe formy opodatkowania, które są stosowane w przypadku sklepów internetowych w Holandii:

 1. Podatek dochodowy (Inkomstenbelasting):
  • W przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej (Eenmanszaak), dochody uzyskane z prowadzenia sklepu internetowego są opodatkowane jako dochód osobisty właściciela. Skala podatkowa na podatek dochodowy obejmuje różne progi dochodowe, a stawka podatku rośnie wraz z dochodami. Osoby prowadzące działalność ZZP muszą złożyć roczną deklarację podatkową.
 2. Podatek VAT (BTW – Belasting over de Toegevoegde Waarde):
  • Sklepy internetowe w Holandii muszą zbierać i odprowadzać podatek VAT od sprzedanych towarów i usług. Standardowa stawka VAT wynosi 21%, ale istnieją również obniżone stawki VAT na niektóre produkty, takie jak żywność i książki. Firmy muszą regularnie rozliczać się z urzędem podatkowym i składać deklaracje VAT.
 3. Podatek korporacyjny (Vennootschapsbelasting):
  • Jeśli sklep internetowy jest prowadzony jako spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (BV) lub inna forma prawnicza, to może być podlegać opodatkowaniu na podatek korporacyjny. Stawki podatku korporacyjnego wynoszą 15% (dla zysków do 245 000 euro) lub 25% (dla zysków powyżej 245 000 euro).
 4. Podatek od nieruchomości (Onroerendezaakbelasting, OZB):
  • Jeśli sklep internetowy ma siedzibę w fizycznym budynku, właściciel może być obciążony podatkiem od nieruchomości.
 5. Składki na ubezpieczenia społeczne (sociale lasten):
  • Właściciele sklepów internetowych muszą płacić składki na ubezpieczenia społeczne, które finansują system opieki zdrowotnej, emerytalny i inne świadczenia społeczne.
 6. Prawa autorskie i podatki od praw autorskich (Auteursrechten):
  • Sklepy internetowe, które korzystają z utworów chronionych prawem autorskim, mogą być zobowiązane do zapłaty podatku od praw autorskich.
 7. Opodatkowanie międzynarodowe: Jeśli sklep internetowy prowadzi transakcje z zagranicą lub ma filie za granicą, może być konieczne dostosowanie podatków do międzynarodowych przepisów podatkowych.
CZYTAJ  Sklep internetowy w Holandii z poleasingowymi laptopami

Warto zauważyć, że holenderski system podatkowy jest skomplikowany, a opodatkowanie sklepów internetowych może być zróżnicowane w zależności od indywidualnych okoliczności. Dlatego zawsze warto skonsultować się z doradcą podatkowym lub księgowym, aby upewnić się, że firma jest odpowiednio zarejestrowana i rozliczona podatkowo. Zapewnienie prawidłowego rozliczenia podatków jest kluczowe, aby uniknąć kłopotów z organami podatkowymi i być zgodnym z holenderskim prawem podatkowym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *