Przejdź do treści

W jaki sposób w Holandii odkłada się na emeryturę ?

  • przez

W Holandii system emerytalny jest zorganizowany w taki sposób, że obywatele i rezydenci gromadzą środki na swoją emeryturę przez całe życie zawodowe. System ten opiera się na trzech głównych filarach:

  1. Emerytura państwowa (AOW): To pierwszy filar systemu emerytalnego w Holandii. Emerytura państwowa (AOW) jest powszechnym świadczeniem przyznawanym obywatelom i rezydentom w wieku emerytalnym (obecnie 67 lat). AOW jest finansowane przez podatki i jest wypłacane każdemu, kto osiągnie wymagany wiek emerytalny, niezależnie od innych źródeł dochodu.
  2. Zusatzpensja: Jest to drugi filar systemu emerytalnego w Holandii. Zusatzpensja jest oparta na pracodawcy i pracowniku. Pracodawcy zobowiązani są oferować swoim pracownikom dodatkowe świadczenia emerytalne, które są gromadzone na specjalnych kontach emerytalnych. Pracownicy również wpłacają część swojej pensji na te konta. Środki zgromadzone na tych kontach są inwestowane, a na emeryturze pracownicy otrzymują wypłaty w formie stałego dochodu lub jednorazowej wypłaty.
  3. Emerytura indywidualna: To trzeci filar systemu emerytalnego w Holandii i obejmuje oszczędności i inwestycje indywidualne, które pracownicy mogą dokonywać na własną rękę. To może obejmować inwestowanie w fundusze emerytalne, ubezpieczenia na życie lub inne produkty finansowe. To jest opcjonalne i zależy od decyzji każdego pracownika.

Oprócz tych trzech filarów istnieją również różne dodatkowe środki emerytalne i oszczędności, które można wykorzystać na emeryturę. System emerytalny w Holandii jest skomplikowany i regulowany przez wiele przepisów, więc ważne jest, aby dobrze się zorientować i planować swoją emeryturę już na wczesnym etapie życia zawodowego. Możesz również skonsultować się z doradcą finansowym lub ekspertem ds. emerytalnych, aby uzyskać dokładne informacje i wskazówki dotyczące swojej sytuacji emerytalnej.

CZYTAJ  Sklep internetowy w Holandii z suplementami dla biegaczy i kolarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *